Kilo Vermenin Sırrı Besinlerde
21 Nisan 2013
zayiflama
Paylaş

zayifla-fitolKilo vermek için ağır diyete girenler, az yiyenler ya da çok spor yapanların sonu hüsran…Zayıflama nöbetine tutulduğumuz, yaz aylarının  yaklaştığı şu dönemlerde,  kısa sürede kilo vermek için her yolu deneyenler, vücudun salgıladığı hormon sayesinde  giden kilolar geri geliyor.

Fit olmanın sırrı özel besinlerde…

Etrafınıza bir bakın! Zayıflama uğruna her şeyi yapmaya hazır olan bir kesim, kilo vermek için delice mücadele ederler. Spor yapanlar ve hiç yemek yemeyenlerde cabası… Bu kişiler çoğu zaman hızlı kilo verir, kaybettikleri kiloları da aynı hızla geri alırlar. Araştırmalara göre kilo kaybettikten sonra en az 1 yıl içinde kilo verme mücadelesinde olanların yüzde 98’i kilolarını korumakta başarısız. Çünkü hızlı kilo kaybedildiğinde kendi yaşam koşullarına ve vücut yapılarına uygun olmayan diyet sistemleri uyguladıklarından kanda leptin ve insülin azalır, ghrelin denilen hormon artar. Vücut bu hormonsal değişikliğe iştahı arttırarak yanıt verir. Bu sebepten zayıflarken uygulanacak diyetin içeriği oldukça önemlidir.

Farklı besin grupları şart

Zayıflama sürecinde sağlıklı ve akabinde fit olmanın yolu;  öğün yemeklerimizde farklı besin gruplarından oluşan yiyeceklere yer vermemizden geçer. Aşağıda sıraladığımız besinler tek başına hiç bir zaman sihirli  değildir. Hayvansal kaynaklı besinlerle bitkisel kaynaklı besinleri denge içinde harmanlamak besinlerdeki bu bileşiklerin birer mermi gibi etki ederek vücutta çalışmasını sağlamaktadır.Zayıflamak için ve fit olmak için aşağıdaki sihirli besinlere bir göz atalım:

ELMA: Hücreleri tümüyle besleyen kalorisi düşük elma, içindeki flavonoidler sayesinde tümör hücrelerinin büyümesini de %23 oranında baskılar.

KURU SOĞAN; PIRASA: Kuru soğan mide kanseri riskini azalttığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir. Pırasayı da aynı soğan gibi salatalarda kullanabilirsiniz.

SARIMSAK: Sarımsak mideyi koruyan, kolestrolü düşüren, tansiyona iyi gelen, helikobakter pilori denen midede kansere neden olan bakteriyi öldüren bir besin. Çiğ yenmesi gerekir.

YULAF EKMEĞİ VE YULAFLI KAHVALTILIK TAHIL: İçinde bulunan beta glukan sayesinde kolestrolü ve kan basıncını düşürmektedir. Evdeki ekmeklerinizi yulaflı ekmekle değiştirmek zayıflamaya davetiye çıkarmanız demektir. Kahvaltıda yulaf ekmeği, süt ve taze meyvelerle kahvaltı hazırlayabilirsiniz veya yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*