Kalsiyum hangi besinlerde var?
24 Temmuz 2011
zayiflama
Paylaş

Zayıflama sevdası devam ederken bayanların menopoz dönemi ile birlikte daha çok kalsiyum kazanma telaşı hız kazanır. Hem zayıflama hemde kalsiyum alma başabaş gider. Artık hepimiz biliyoruz ki; az alınan kalsiyum zayıflamayı bırakın kilo alımını kolaylaştırıyor.

Menopoz sonrasında artan kemik kırılganlığı riski ile(osteoporoz) mücadele etmek için vücudumuza yeteri kadar kalsiyum kazandırmamız gerekir. Çünkü kemiğe dayanıklılık kazandıran, yani çimento işlevi gören minerallerin başında kalsiyum gelmekte. Kalsiyum sadece kemikler için değil kalbin çalışması, kasların düzgün çalışması , sinir iletilerinin yürütülmesi içinde kalsiyuma ihtiyaç duyulur. Dolayısı ile kalsiyum içeren besinlerin düzgün alınması gerekir.

Ne kadar Kalsiyum?

Hangi yaşta ne kadar kalsiyum alnacağı konusunda net bir bilgi yok. Sonuçta doktorlar bile kalsiyum miktarının ne kadar olması konusunda tam olarak bilgi sahibi değiller. Öte yandan kalsiyumdan zengin beslenmenin osteoporozu ne kadar engellediği  ne net değil. Mesela hindistan yada Japonya da daha az kalsiyum alımı varken iskandinav kadınları her gün 1000 mg dan fazla kalsiyum almakta. Ama raporlamalara bakıldığında yaşlılarda kalça kırığı japonya da daha az. Öte yandan 500 ila 750 mg kalsiyumu vücuda kazandırmaya çalışmak en doğru yol gibi.

Yoğurt olmadan olmaz!

Kalsiyumdan zengin besinlerin başında süt ve süt ürünleri geliyor. Bir kase yoğurtta 300- 400 mg civarında kalsiyum var. Sütte çok güçlü kalsiyum deposu. Bir bardak sütte 300 mg civarında kalsiyum bulunmakta. Peynirlerde özellikle sert peynirlerde fazlaca kalsiyum bulunmakta.

Özellikle zayıflama menüsü arayan ve diyete başlayan herkesin kesinlikle yoğurt yemesi tasvip edilmekte. Keza süt ve süt ürünlerinin hayvansal protein içermesinden dolayı tok tutma özelliği de bulunmakta. Aynı durum soya sütü içinde geçerli. Bitkisel protein olarakta son zamanlarda oldukça revaçta.

Ülkemiz tam bir peynir cenneti. Kalsiyum ihtiyacını karşılamak açısından ideal. Özellikle Türk toplumu olarak kahvaltı bizde önemli bir yer tutmakta. Tabii ki peynir tüketimi de oldukça fazla.

Sonuç olarak vücudumuza gerekli besinleri verirken misal kalsiyumu verirken ve geleceğe yönelik temelleri atarken farkına varmadan kendimize özel zayıflama menüsü de hazırlamış oluruz. Yeter ki; sağlıklı beslenmeyi öğrenelim. Sağlıklı beslenerek kilo verimi hızla olurken ebediyyen kilo alma korkusu kalkar.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*