İrisin ve egzersiz
21 Kasım 2012
zayiflama
Paylaş

İrisin ve egzersiz

zayiflama_hormonBilim adamları spor yaparak kas hücrelerinde üretilen bir hormon keşfettiler. Hormonun adı “İris” İris hormonu eğer araştırmalarda olumlu sonuç alınırsa birçok hastalığın tedavisinde kullanılabileceği gibi zayıflama da da kullanılacak.

BU NEDİR?

İrisin / Egzersiz yaptığın zaman kan dolaşımında ortaya çıkan bir hormon keşfedildi. Hormonun genleri değiştirerek, bedende bulunan beyaz yağları, kahverengi yağ­lara dönüştürdüğü görüldü. Ayrıca bedenin glikoza verdiği tepkiyi iyileştiriyor. Bu da diya­bet ve obezite tedavileri için umut ışığı yakıyor.

FİTNESS REÇETESİ

Doktordan elinde ilaç reçetesiyle çıkmaya alışılmıştır. Şimdi doktorlar hastalarını eczaneye göndermektense spor salonuna yolluyor. Bir habere göre, kadınların üçte birine yüksek tansiyon, diyabet ve kanser gibi rahatsızlıkları önlemek ya da tedavisine yardımcı olmak için egzersiz reçetesi yazılmış. American College of Sports Medicine’ın “Egzersiz İlaçtır” kampanyasını yürüten Doktor Robert Sallis, doktoruna daima ‘ilaca başlamadan önce egzersiz yapmayı deneyebilir miyim?’ diye sormanı öneriyor: “Genelde bu en iyi tedavi seçeneğidir.”

 

Bilim adamları, olumlu etki için gerekli sinyallerin diğer hücrelere İrisin hormonu vasıtasıyla aktarıldığını tespit etti.

İrisinin insan ve farelerde aynı şekilde işlev gördüğünü belirleyen bilim adamları, hareketsiz ve deri altında aşırı yağ birikimi olan farelerde İrisin hormonunun seviyesini artırdı. On gün sonra bu farelerin kandaki şeker değerlerinin iyileştiği görüldü. Ayrıca farelerin kilo kaybettiği gözlemlendi.

Bilim adamları, bu etkinin uzun vadede kalıcı olup olmadığını görmek için önce farelerde, ardından insanlar üzerinde deneyler yapacaklarını belirtti.

Uzmanlar, kanda bulunan İrisinin seviyesinin artırılmasının yan etkilerinin olup olmayacağını da araştıracak.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*