Hızlı zayıflamanın tahribatı 15 cümle ile…
16 Ocak 2017
zayiflama
Paylaş

pazartesidietBaşlığımızda da belirttiğimiz üzere zayıflama uğruna hızlı verilen kilolar vücudumuzda ciddi tahribatlara neden olmakta. Kontrolsüz ve hızlı verilen kilolar kadınlarda adet bozukluklarına neden olabilmekte. Zayıflama uğruna yapılan diyetlerle öyle ki ; adetten kesilen kadınlar bulunabilmekte.Sadece bu mu?  Saç dökülmesi, cilt bozuklukları, tüylenme hızlı zayıflama sürecinde en çok görülen bulgulardır. Kanda mineral ve elektrolit dengesinin bozulması kalp ritminde bozulmaya, kan basıncında azalmaya yol açabilir.Hızlı kilo verenlerde safra kesesinde taş oluşma riski yüksektir. Kontrolsüz kilo kaybında depresyon gibi ruhsal sorunlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle genç kızlarda hormonal, metabolik ve ruhsal dengeyi alt üst eden anoreksiya nervoza kontrolsüz kilo kaybının en tehlikeli sonucudur.

Anoreksiya Nervoza nedir?

Anoreksiya nervoza genelde ergenlik dönemindeki kızlarda daha çok görülür. Kendilerinin şişman olduklarını düşünerek bir tür yeme bozukluğuna tutulurlar. Ve böylelikle aşırı derecede kilo vermeye çalışırlar. Bu durum kişilerde sağlık problemlerine ve hatta ölüm riskine yol açabilmektedir.
Kişi öncelikle kendini şişman hissederek rejim yapmaya başlar. Fakat sonra bu rejimin boyutlarını genişleterek sorunlu bir hale getirir. Anoreksiya hastalığı kilosu kendisi için çok önemli olan kişilerde yani model, manken, sporcu, oyunculuk gibi mesleklerde çalışanlarda daha yaygın görülebilir.

Sonuç olarak ; zayıflama isteği varsa deneyimli kişilerden destek alınarak yapılması ve en önemlisi bu işe girecekseniz kendinize bir motivatör bulmanız şart.

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*