Hızla Kilo Vermek Tehlikeli
11 Şubat 2014
zayiflama
Paylaş

zayiflama-tehlikelikilovermeKontrolsüz ve hızla verilen  kilolar  vücut sağlığı açısından tehlike oluşturmakta. Yapılan araştırmalar zayıflama uğruna yapılan hızlı diyetlerin organlardaki tahribatından tutunda kasların yok olmasına kadar bir çok tehlikeyi beraberinde getirdiğini göstermekte. Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Çapaş, hızlı ve kontrolsüz zayıflamanın sakıncalı olduğunu belirtti.

Çapaş, yaptığı açıklamada, sağlıklı kilo vermenin sadece bir yolu olduğunu, bunun da alınan kalori miktarını azaltarak, harcanan kalori miktarını artırmak olduğunu söyledi.

“Düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli, ayırma, birleştirme, kavuşturma, tek tip beslenme, İsveç, Norveç, Hollywood, Montignac” gibi birçok popüler diyet çeşidi olduğunu belirterek, “Zayıflamak uğruna haftada iki gün üst üste sadece meyve suyu içmek, ünlüleri kıskandıracak vücutlara sahip olmak için 10 gün boyunca sıvı diyet veya mama diyetle beslenmek, et ile sebzeyi karıştırmamak, geri kalan bütün diyet programı boyunca özgür olmak bu popüler diyetlerin iddialarından bazıları. Eğer zayıflarken sağlığınız konusunda da doğru adımlar atmak niyetindeyseniz, bu söylenenlerin hepsinin üzerine bir çizgi çekin” dedi.

Bahsedilen diyetlerle çok kısa sürede kilo verileceğinin doğru olduğunu ifade eden Çapaş, “Hem bireyin bu diyetlerden çabucak usanması nedeniyle hem de vücut için gerekli olan birçok besin öğesinin yetersiz alınmasıyla vücut bitkin düşeceğinden bu diyetler kısa bir sürede rafa kaldırılır. Daha da kötü yanı verilen kilolar da fazlasıyla geri alınır. Bu diyetler bazen de bölgesel kilo verdirdiğine inanıldığı için yapılır. Özellikle tek tip beslenme diyetlerinde amaç bölgesel kilo olmaktadır. Yalnız burada unutulmaması gereken bir nokta vardır ki, yiyecekler adres bilmezler, hangi bölgenizdeki yağların yakılacağına genetik şifreniz karar verir, siz sadece sporla bu duruma destek verebilirsiniz” diye konuştu.

Kontrolsüz zayıflamanın hesapsız yan etkileri olduğunu ifade eden Çapaş, şöyle devam etti:

“Hızlı ve kontrolsüz kilo verme kadınlarda adet bozukluğuna hatta adetlerin tamamen ortadan kalkmasına neden olabilir. Kısa sürede çok fazla kilo kaybedilmesi, saç dökülmesi, cilt bozuklukları, tüylenme sorunlarını ortaya çıkarabilir. Kanda mineral ve elektrolit dengesinin bozulması kalp ritminde bozulmaya, kan basıncında azalmaya yol açabilir. Hızlı kilo kaybı bazen kan ürik asit seviyelerini artırmakta, ürik asit birikiminden kaynaklanan böbrek taşlarına neden olmaktadır. Hızlı kilo verenlerde safra kesesinde taş oluşma riski yüksektir. Kontrolsüz kilo kaybında depresyon gibi ruhsal sorunlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle genç kızlarda hormonal, metabolik ve ruhsal dengeyi alt üst eden anoreksiya nervosa kontrolsüz kilo kaybının en tehlikeli sonucudur. Sağlıkla zayıflamak niyetindeyseniz, doktor kontrolünden geçerek, beslenme uzmanı desteğiyle, vücut analiziniz, metabolizma hızınız, bel çevreniz gibi ölçümleriniz değerlendirilerek diyetisyen tarafından yalnızca size özel haftalık hazırlanmış beslenme programları ile bunu başarabilirsiniz. “

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*