Her şey beynimizde başlıyor, midemizde değil
6 Mayıs 2011
zayiflama
Paylaş

Obez kategorisinde olan kişilere zayıflamak dünyanın en zor işi gibi gelirken, kilo problemi olmayanların çoğu için bütün mesele boğazına hakim olmak ve hareketi arttırmakla çözümlenecek kadar basit!

obez kadınGerçekten zayıflama sorununun çözümü bu kadar basit mi?Hiç değil! Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalara bakıldığında kilo verme sorununun ‘boğazını tut+spor yap=kilo ver‘ denkelemi ile çözülemediği aşikar! Bilim adamları obezitenin temelinde aynen içki, sigara ve uyuşturucuda olduğu gibi bağımlılığın olduğunu belirtiyorlar. Peki nasıl oluyorda bazı kişiler zayıf oldukları halde bazılarımız kilo almaya devam ediyoruz?

Yapılan 3 boyutlu pet taramaları bağımlılık sorunu yaşayan kişilerin beyinlerindeki ortak noktanın Dopamin sisteminin işleyişi olduğunu belirtiyor. Dopamin, beynimizde salgılanan bir kimyasal. Bu kimyasal, beynimizde ödül duygusunu (kendimizi iyi hissettiren davranışlar sonunda kapıldığımız duygu)harekete geçiren bölgeler arasındaki bağlantıyı sağlıyor.
Mesela kokain kullanıldığında dopamin üretimi çılgınca artıyor ve bu artış bütün vücudumuza tatmin duygusu veriyor kısaca vücudumuz ödüllendirildiğini düşündürüyor. İşte obezlerin beyinlerinde normal kişilere oranla çok daha az sayıda dopamin sinir uçları olduğu görülmekte. Bu kişiler normal kişilerin az yiyerek ulaştığı ödül duygusuna çok daha fazla yiyerek ulaşabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar
  • Gere7ekcen e7ok faydalı bliigler var.Hakemliğe yeni başladım sfcrekli araştırmalar ie7erisindeyim kendimi en iyi şekilde geliştirmek tecrfcbeli insanlardan faydalanmak ie7in.Burada ki bliiglerle kendimi yeterince geliştireceğim teşekkfcrler.Hedefleri olanlar ie7in e7ok gfczel bir site..

    Cevapla

*