Gerçekten Zayıf mısınız?
25 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

Arkadaşınızla aynı yaş ve  boyda olmanıza rağmen arkadaşınız daha mı zayıf gözüküyor? Seneler önce aldığınız kıyafetiniz artık olmuyor mu?

Kilonuz tartıda aynı ama geçen sene aldığınız pantolon artık olmuyor mu?

Zayıflamak için deliler gibi diyet yaptınız ama kimse zayıfladığınızı fark etmedi mi?

Spora başladığınızdan beri kilonuz aynı olmasına rağmen bütün kıyafetleriniz size bol mu geliyor?

Boyunuza göre kilonuz normal değerlerde çıkıyor fakat istediğiniz elbiselere sığamıyor musunuz?

Bu sorulara cevap evet ise, soruların cevabı yağ-kas-su oranlarında gizlidir ve size uygun tanım zayıflama adımını yanlış atmanızdan dolayı “zayıf şişman” olabilir.

ZayıfımBireylere sorduğunuzda herkesin kendi kilosundan şikayet ettiğini duyabilirsiniz: “Benim 5kg/10 kg/ 2 kg fazlam var, basenlerim geniş veya göbeğim çıkıyor, yağlıyım vs…”. Görünüş göreceli bir kavramdır, 80 kg olan biri kendini çok kilolu hissedebilir fakat bir başkasına göre çok normaldir, peki kilo neye göre değerlendirilir? Kilonuzu boyunuzun karesine böldüğünüzde elde edilen rakam 25’ in üzerindeyse şişman, 30’ un üzerinde ise obezite olarak kabul edilir; zaten böyle bir değer çıktığında doktor ve diyetisyen kontrolünde olmanız gerekir. Fakat bu değerin kullanılması bölgesel yağlanma gibi durumlarda yeterli olmayabilir; bu noktada vücut yağ-kas-su oranlarının ölçülmesi gerekmektedir. Yaş, cinsiyet, egzersiz durumu, kalıtım, tüketilen besinlerin çeşidi gibi birçok faktör vücut yağ-kas miktarını etkiler. Bu durumlara göre vücutta olması gereken yağ miktarı kişiye göre değişmektedir. Örneğin; arkadaşınızla aynı yaşta, aynı boyda ve aynı kilodasınız fakat siz 42 beden giyerken arkadaşınız 38 beden giyebiliyor. Ve siz bu durumdan dolayı zayıflama isteği içersinde ne kadar diyet varsa ne kadar zayıflama ürünü varsa deniyorsunuz. Oysaki burada tek fark yağ yüzdelerinizdir; ölçümler yapıldığında sizin yağ yüzdeniz %34.2, arkadaşınızınki %23.8 çıkıyorsa bu demektir ki; arkadaşınızın vücut kas ve su oranı sizden daha fazla, vücudu daha sıkı ve metabolizması daha hızlıdır. Sonuç olarak zayıflama hayalini hep canlı tutmak ancak bu hayalle yanlış yollara sapmadan sağlıklı beslenerek zayıflama yollarını tercih etmek.

“Zayıf şişman” kime denir?

Vücutta kas kitlesi ne kadar fazla, yağ miktarı o kadar az ise vücut o kadar daha sıkı ve fittir, beden olarak daha düşüktür. Bu yüzden Beden Kütle İndeksi( BKI) dışında mutlaka yağ yüzdesine de bakılmalıdır. BKI 20-25 arasında çıkıyor fakat (olması gereken rakamlar kişiye göre değişir) yağ yüzdeniz 20-26 olması gerekirken %32.4 çıkıyorsa siz zayıf şişmansınız.

Peki kilo vermeden yağ yüzdesini düşürüp bir beden daha düşük elbise giymeyi nasıl başaracağız? Yapılan araştırmalarda yağ yüzdesinin artışına sebep olabilecek yapılan hataları sıralayalım;

• Yetersiz protein tüketimi
• Yetersiz fiziksel aktivite
• Patates kızartması, pasta v.b karbonhidrat ve yağ miktarları yüksek besinleri ağırlıklı tüketmek
• Düzensiz yemek saatleri, uzun açlıklar, ana öğünlerin atlanması.

Yani sadece diyette yağ tüketimi artması vücut yağ yüzdesi artışına sebep olmamaktadır. Öncelikle diyetinizde yeterli miktarda az yağlı süt-yoğurt düzenli tüketmeli ve bir öğün mutlaka et grubu besin almalı, yeterli protein tüketimi sağlandıktan sonra haftada 3-4 gün Kardiyo ağırlıklı egzersiz ile kas kitlesinin artmasını ve yağ yüzdesinin düşmesini sağlamalısınız. Bunun yanında öğün atlamama ve 3 ara 3 ana öğün olacak şekilde günde 6 öğün şeklinde diyet düzeninizi kurmalı ve 5-6 saati geçen açlık asla bırakmamalısınız.

Burada 2 noktanın da altını çizmek gerekmektedir; yağ yüzdesinin azalıp, kas kitlesinin artması kısa zamanda olacak bir durum değildir, sabırlı olmanız ve dengeli-sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. İkinci bir nokta da başladığınız egzersizi bir süre sonra keserseniz tekrar vücudunuz eski haline dönecektir, bu yüzden her zaman yapabileceğiniz bir egzersiz programı seçiniz ve zayıflama programınızda proteini eksik etmeyin ve egzersizi bir hayat tarzı haline getiriniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*