Gerçekten Acıkıyor musunuz?Yoksa Duygusal Obur musunuz?
9 Aralık 2010
zayiflama
Paylaş

Açlığın iki türü var:Fizyolojik ve psikolojik. Midede kazınma hissi , gurultu, hafif baş dönmesi fiziksel açlık işaretleri. Psikolojik açlıkta ise bu belirtilerin hiçbiri yok. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; normalin üstünde yemek yemenin başlıca nedeninin “duygusal” olduğunu gösteriyor.

Yıllardır zayıflamak için denemediğiniz diyet kalmadı ve hala zayıflama yolunda bir adım yol alamadınız mı? Sürekli kilo verip sonra tekrar almaktan mı şikayetçisiniz? Her kilo verişinizin ardından daha fazla kiloyla kendinizi tekrar başa dönmüş gibi mi hissediyorsunuz?Aslında nasıl beslenmem gerektiğini biliyor ama uygulayamıyorum mu diyorsunuz? Geceleri yeme alışkanlığınızdan bir türlü kurtulamıyor musunuz? Üzgün, sinirli ,sıkkın ve mutsuz olduğunuzda kendinizi buzdolabının önünde mi buluyorsunuz?


duygusal-oburBu sorulardan birine yada daha çoğuna evet yanıtını veriyorsanız, yeme sorununuzun psikolojik , başka bir deyişle duygusal olma ihtimali büyük.
Çoğunlukla kişiler zayıflama isteği içersinde kendilerini dinlemeden bir diyetten diğerine geçerler. Oysaki zayıflamaya karar verdiğimizde gerçekten hazır olmanız gerekir. Normalin üstünde yemek yiyenlerin %75 i duygularıyla başa çıkmak için yemeği kullanıyor. Yemeğin yarattığı iyi duygular genellikle kısa süreli. Sonuçta kilo aldırdığı için üzüntü, mutsuzluk,stres, kaygı, pişmanlık gibi daha fazla olumsuz duyguların hissedilmesine sebep olur.
Fizyolojik açlıkta mide beyine yemek yeme zamanı olduğuna dair sinyal gönderir. Psikolojik açlıkta ise bu belirtilerin hiç biri yoktur. Duyguları beslemek için yemek yendiği zaman aslında yapılan yemeği bir teselli olarak kullanmak

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*