Geç Yaşlanmak Elinizde
30 Eylül 2011
zayiflama
Paylaş
Geç Yaşlanmak Elinizde

Geç Yaşlanmak Elinizde

Yaşlanmayı önlemek şimdilik mümkün değil. Öte yandan sağlıklı yaşlanmayı başarmak elinizde. Üstelik bunun için aşılmaz dağlara tırmanmak, vahşi nehirlerden geçmekte gerekmiyor. Hepimizin bildiği ancak göz ardı ettiğimiz ipuçlarını takip etmek yeterli.

Her doğum gününüzde hücrelerinizin yüzde doksanının kendini yenilediğini düşünün… Aynen zayıflamayı hayal ettiğiniz gibi...Bunu sağlamak aslında sandığınız kadar zor değil.

Biyolojik saatinize saygı gösterin!

Vücudumuz günün ilk saatlerinden gece yarısına kadar norepinefrin adlı toksini salgılıyor. Ancak biyolojik saatimiz 23.30′ u gösterdiğinde uyumamız gerekiyor. Çünkü o andan itibaren vücudumuzda gün boyu salgılanan norepinefrin yavaşça temizlenmeye başlıyor. 00.00-02.00 arası hormonlar yükseliyor ve temizlik yapılıyor. Uykunun ilk dört saatinde yapılan bu yenilenme sırasında IGF 1 (insüline benzeyen gençlik faktörü) ve melatonin de salgılanıyor. İnsüline benzediği için metabolizmanın hızlanmasını sağlayan IGF 1, gençlik faktörü özelliği sayesinde kişinin yaşıtlarından daha genç kalmasına yardımcı oluyor. Uykuda salınan en önemli hormon olan melatonin ise uykunun düzenleyici, cilt destekleyici, metabolizma hızlandırıcı, savunma sistemi güçlendirici, hücre yenileyici ve cilt destekleyici özelliklerini ortaya çıkarıyor.

Bu şartların sağlanamadığı durumda, örneğin 00.30’da yatıp, 01.00’de uykuya dalmamız halinde salgılanabilecek hormon miktarı yüzde 20′ ye düşüyor. Bu da ertesi sabah vücudumuzun stres ve çok daha fazla kortizon salgılayarak güne başlamasına neden oluyor. Ayrıca stres faktörü ile de yağlanma artıyor, erken yaşlanma kendini gösteriyor, melatonin az olduğu için savunma sistemi düşüyor, IGF 1 daha az olduğu içinde daha kolay kilo alınıyor. Ve bir zayıflama furyası ortalarda dolaşıp duruyor. Tüm bunları bildikten sonra sizi güzel bir uykudan kim alıkoyabilir?

Dünya üzerinde serotonin, melatonin ve endorfin salgılanan dört temek işlev var: Cinsel aktivite, yemek, egzersiz yapmak ve kimyasal uyarıcılar. Söz gelimi, yeme isteği geldiği zaman, eğer önceki öğününüzün üzerinden iki saat geçmediyse yaklaşık 10 dakika yürüyün. Bu,  beyindeki mekanizmanın mutlulukla yemek arasındaki bağlantısını kopararak yürümeyle bağdaştırması için iyi bir yol olabilir.

Sonuç olarak geç yaşlanmak hepimizin hayali olsa da bunu geciktirmekte bizim elimizde. Uyku düzenimizi  biyolojik saatimize saygı göstererek yaparsak hem kilo almayız ki buda zayıflama hayali kurmamıza neden olmaz hemde hücrelerimiz yenilenmiş olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*