Formda Bir Vücut için Zayıflama Sırları
21 Temmuz 2010
zayiflama
Paylaş

Formda Bir Vücudu Neler Oluşturur?
Karbonhidratlar (yakıt), Protein (onarım ve yakıtı yenileme), Gerekli Yağ Asitleri (yağlama), Antioksidanlar (iyileşme) ve Su (nem).

Zayıflama SırlarıKarbonhidratlar
Vücudun temel enerji kaynaklarıdır. ‘iyi karbonhidratlar’ – bütün buğdaydan ekmek, tahıllar ve makarna, patates, fasulye, meyve ve sebzeler besleyici madde açısından zengindirler ve kolayca özümsenip yakıta dönüştürülebilmektedirler. Ayrıca bu gıdalarda yer alan lif, şekerin serbest bırakılmasını yavaşlatmakta ve böylece vücuttaki enerjinin daha uzun süre kullanılmasını sağlamaktadır. Bu da zayıflama yolunda atılan muhteşem bir adımdır. Bunun tersine kötü karbonhidratlar ise beyaz ekmek, cipsler, bisküviler, tatlılar vb. anında enerji patlaması ve ardından ani enerji düşüşlerine neden olmaktadırlar. Egzersiz öncesi saatlerde iyi karbonhidratları tüketerek yakıt tankınızı doldurun. böylece metabolizmanız asla size ihanet etmeyecek ve zayıf kalmak ve zayıflama projenizde size uygun bir zemin hazırlayacaktır.

Protein
Vücudunuz doğal bir yaşam ve nefes alıp verme sürecinin bir parçası olarak her saniyede yaklaşık 5 milyon hücresini yenilemektedir. Egzersiz yaptığınızda gerçekten kaslarınız zorlanmakta ve bu daha fazla hücrenin ölmesine neden olmaktadır.Protein, hücre onarımı ve kaslarınızın beslenmesi için gerçekten temel bir besin maddesidir. Özellikle yoğun bir aktivitenin ardından diyetinize yüksek kaliteli proteinler ilave etmeniz çok önemlidir.Özellikle zayıflama.net ailesi olarak her yazımızda ifade ettiğimiz gibi; zayıflamak isteyen herkesin günlük alması gereken proteini göz ardı etmemesi gerekmektedir. Protein destekli zayıflama programları hem tok kalmanıza hem incelmenize hemde vücudun zayıflama esnasında sarkmamasını sağlamaktadır.

Gerekli Yağ Asitleri
İyi yağlar sağlık açısından yararlıdır, problem yaratmazlar! Diyetinizdeki tüm yağları kesmek yapılmaması gereken bir hareket olup, bunu yerine yapılması gereken asıl hareket kötü yağların tüketiminin sonlandırılmasıdır. İyi yağlar, sağlığı arttırır, eklemlerinizi ve sinir sisteminizi destekler, kalp ve damar sisteminiz içinde gereklidir. Bu tür doğal yağları doğal ortamda ringa, somon, uskumru gibi soğuk sularda yaşayan balıklarda, koyu yeşil renkli sebzelerde ve tohum yağlarında bulabilirsiniz.

Antioksidanlar
Serbest radikaller, vücudun doğal bir yan ürünü olup her saniye üretilmektedir. Egzersiz, istenmeyen bir oluşuma neden olabilir ve bu da sağlıklı hücrelerin zarar görmesine yol açabilir, ancak panik yapmanıza gerek yok. Antioksidanlar, vücudun serbest radikallerin neden olduğu hasarlarla savaşmasına yardımcı olmaktadır ve üstelik vücudumuz bu antioksidanları doğal olarak kendiside üretebilmektedir. Burada önemli olan, antioksidan tüketimimizi artırarak vücudun dengesini geri kazanmasını sağlamaktır. Bunun için bol miktarda parlak renkli gıdaları – meyve, sebze ve salata – yemeli günlük anti antioksidan takviyelerini ilave etmelisiniz. Böylece, vücudun kendine gelme süresi kısalacak ve egzersiz sonrası kırgınlık, kırıklık ve yorgunlukların da önüne geçilmiş olunacaktır.

Su
Egzersizden önce bol miktarda su içerek vücuttaki tüm sistemlerinizi nemlendirmeyi unutmayın ve her bir egzersizden yaklaşık 20 dk önce yarım bardak su için.
‘Her zaman yaptığınızı yapmaya devam ederseniz, sahip olduklarınızı sürekli elinizde tutarsınız.’ Zayıflama net ailesi olarak zayıflamayı ne kadar isterseniz isteyin en önemli şey sağlık ,akabinde sağlığımızı korumak içinde dengeli ve devamlı bir beslenme düzeninin oturtulması şart.

Sadece Yarım Saatliğine…
Yürüyerek 150 kalori
Yüzerek 200 kalori
Bisiklete binerek 270 kalori
Jogging yaparak 300 kalori yakarsınız…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*