En Çok Yapılan Diyet Hataları
7 Kasım 2010
zayiflama
Paylaş

zayifla-diyethatalariKilo vermeyi o kadar çok isteriz ki; sağlığımızı hiçe sayarak zayıflama uğruna her duyduğumuzu doğru yanlış uygularız. Zayıflama arzusu içinde ilk başta yaptığımız ise, kalori miktarını azaltmaktır. Peki kaloriyi azaltmak ne derece sağlıklı?

Kilo vermek için en sık yapılan hata ise düşük kalorili gıdaların sağlıklı olduğunun düşünülmesi. Sonu gelmeyen haftalar boyunca sadece salata ve meyve yiyerek kilo vermeye çalışıp başarılı olamadıysanız, yalnız değilsiniz. Bu aslında herkesin yaşadığı bir problem. Hatta bazılarımız bunun sonucunda o kadar demoralize oluyoruz ki, tüm kilo verme planlarımızdan vazgeçmeye karar verebiliyoruz. Aslında bütün bunlar, klasik diyet hatalarını sürdürmekten kaynaklanıyor. İşte en çok yapılan diyet hatalarını 10 adımda şöyle ifade edebiliriz:

1- NEDEN YERİZ?

Asıl suçlu, düşünceler ve besinlerle kurduğunuz yanlış iletişimdir, yani beyninizde şekillendirdiğiniz beslenme hatalarıdır. Neyi neden yeriz? Zayıflama niyetindekilerin en büyük problemi aslında neden kilolu olduklarının farkında olmamalarıdır.

2- STARLARA ASLA ÖZENMEYİN

Gazete ve dergilerde boy gösteren starları hayal eder, onların isimleri ile yayınlanmış diyetleri uygulamaya çalışırsanız en büyük diyet hatasını yapmış olursunuz. Her diyet kişiye özeldir, kesinlikle bir başkası için hazırlanmış bir program sizin için yararlı olamaz, denemeyin bile.

3-KENDİNE İNAN

Kısa sürede fazla kilo vermeyi amaçlayan mucizevi yöntemlerle kolay yoldan zayıflamaya çalışmayın. Önemli olan her adımda hedefe yaklaşıyor olduğunuzu bilmek. Küçük başarılardan keyif almalı ve kendinize inanmalısınız.

4-HAREKETLİ YAŞA

Yediklerinizden fazlasını harcayın, kilo verin ama tek amaç bu mu? Sağlıklı bireyler için vücudun tüm işlevlerinin sağlam temellere dayanması için hergün hareket edin. Neyi, ne kadar ve ne sıklıkta yapmanız değil severek yapmanız da çok önemli. Yeter ki hergün bir hareketiniz olsun.

5- AŞIRIYA KAÇMA

Vücudu olması gerekenden fazla zorlamak, fazla beslemek kadar sakıncalıdır. Performansınızın çok üzerinde spor hatta antreman yapmak vücudu strese sokabilir.

6-AÇ KALMAK

Doğru zaman, miktar ve kombinasyonlarda yemek yemelisiniz. Aç kalırsanız bir sonraki öğünde kendinizi tutamaz kuvvetle muhtemel fazla yersiniz.

7-BOŞ KALORİ TÜKETMEK

Vücudu beslemeyen, sadece depolama sinyali yaratan, mide kapasitesini genişleten boş kalorilerden uzak durun.

8- GAZLI İÇECEKLER TÜKETMEYİN

Mümkün olduğunca doğayı izleyerek mevsimsel beslenin. Bunun için sıvı olarak gazlı ve boyalı içeceklerden uzak durup su içmeli, bitki çaylarına ağırlık vermelisiniz.

9- GÖZÜNÜZ DOYMAK BİLMELİ

Mideniz ne kadar yemeniz gerektiğini bilir, sizi uyarır da. Ancak çoğu zaman ona kulak asmazsınız çünkü gözleriniz doymamıştır.

10- DİYET PARTNERİ
Zayıflama sürecinde yalnız adım atmayın, gemiye doğru mürettebatı alırsanız varmak istediğiniz noktaya hayal ettiğinizden çok daha kolay ulaşırsınız.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*