Dukan Diyeti ile Zayıflama
14 Haziran 2011
zayiflama
Paylaş

Hızlı kilo vermenin elzem olduğu şu günlerde özellikle yaza girerken , bikini derdine düşmüşken, düğün mevsimi açılmışken, mezuniyet gecelerine saat sayarken Dukan diyeti “in” diğer tüm diyetler “out” oldu.

Zayıflamak için denemediğimiz zayıflama yöntemi kalmadı. Hatta her sene moda olan yeni bir zayıflama yöntemine sarıldık. Montignac diyeti, İsveç diyeti, Atkins diyeti, Lahana çorbası diyeti gibi. Her sene zayıflamak istiyorum diyerek denizde ayağımıza dokunmasından korktuğumuz yosun tabletlerini yuttuk, saatlerce aç kaldık, metabolizmayı hızlandırıyor diye sirkeli sular içtik, bol limonlu sular yudumladık. Şimdi ise yeni bir diyet hayatımıza girdi. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de zayıflama da devrim olarak sunulan Dukan çılgınlığı yaşanıyor.

Kate middleton dukan diyeti ile zayıfladıAktüel dergisi 2011 yılına damgasını vuran Dukan diyeti hakkında detaylı araştırma yaptı.  Bu zayıflama yöntemi hayatımıza İngiliz kraliyet düğünü ile girdi. Prens William ile evlenen Kate middleton’ın annesinin ” kızım dukan diyeti ile zayıflamayı başardı ” demesi ile tüm dünya bu mucize diyeti konuşmaya başladı. “et ye,kilo ver” sloganı ile hayatımıza giren Dukan diyeti ile zayıflayanların ve uygulayanların sayısı her geçen gün artıyor.

Dr. Mehmet Öz bu diyeti onaylasa da, Türkiye’ de ünlü diyetisyenlerin çoğu bu tarz bir zayıflamanın yanlış olduğunu savunuyorlar. Taylan Kümeli bu yöntemin zayıflama da çığır açmadığını, daha önce Atkins diyetinin de bu şekilde lanse edildiğini ifade ediyor. Bu yöntemi kesinlikle sonuca değer veren yüzeysel, mevsimsel bir diyet olarak nitelendiriyor.

Diyetisyen Turgay Köse’de bu diyetin ölüme yol açabileceğini , hızla kilo vermenin öncelikle su , akabinde kaslarda zayıflama ve kas kitlesinde azalma ile sonuçlanabileceğini belirtiyor.

Dukan Diyeti nasıl yapılır?

Bu tarz bir zayıflamaya tek onay veren diyetisyen Ender Saraç. Saraç kısa süreli uygulandığında ve beraberinde bol su içildiğinde bu diyetin sorun olmayacağını söylüyor. Saraç ” eğer ilk haftaki yoğun protein tüketimi sırasında önerildiği gibi günde en az 2- 2,5 litre su tüketilirse ve sonrasında sebzelere bir an önce geçilirse, hayvansal proteinlerin az yağlı olması özellikle dikkat edilirse ve hayvansal proteinler akşam çok geç saatlerde yenilmezse, kısa sürede incelme sağlanabilir.”

Dukan diyetinde amaç kalıcı zayıflık. Saraç “Dukan diyeti” nin Türk insanına uygun olduğunu, severek yapılabilecek bir diyet olduğunu , dahası yeni bir zayıflama yöntemi olarak insanları motive edeceğini düşündüğünü ifade etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*