Dukan Diyeti ile 4 Aşamada Zayıflama
23 Mayıs 2011
zayiflama
Paylaş

Beslenme düzeninin değiştirilerek, kişinin sağlıklı  zayıflaması esasına dayanan Dukan zayıflama diyetinin temeli protein esaslı beslenerek zayıflamak.

Kuzu haricinde sakatatlar da dahil olmak üzere etin her türlüsünün serbest olduğu diyette önemli olan nokta, garnitür, makarna, pilav ve ekmek gibi yan yemekleri mümkün olduğu kadar az tutmak. Yağ oranı düşük süt ürünleri nin dışında, yemeklerin kızartma, haşlama ya da fırında yapılmasını öneren Dr. Dukan, sıvı ve katı yağ kullanımının olmaması gerektiğini vurguluyor. Protein ağırlıklı beslenmek vücuttaki sıvı kaybını arttırıyor. Protein temelli bir beslenme daha önce geliştirilen diğer beslenme düzenlerine göre daha az kalori barındırıyor. Proteinler yapısı itibarıyla vücut tarafından sindirilirken daha çok kalori yakıyor ve zayıflama sistemli bir şekilde gerçekleşiyor.

zayifla-dukandiyetiDört Aşamalı Zayıflamada neler mevcut şimdi bunlara bakalım:
1. aşama: Atak dönemi de denilen bu aşamada 7 gün boyunca belirlenen yiyecekler yeniyor . Amaç vücuttan ödemi atmak. 7 günde 2-9 kilo verilebiliyor. Hızlı kilo verimi sayesinde zayıflamak isteyen ve zayıfladığını gören kişinin morali üst düzeyde oluyor.
2.aşama: Bir hafta boyunca yediğiniz besinlerin yanı sıra ikinci dönemde listedeki domates, mantar ve soğan gibisebzeleri yemeye başlıyorsunuz. Bu sayede yavaş yavaş oluşan beslenme düzeninizden de alınan keyfin üst düzeye çıkması planlanıyor. Bu dönem vermek istediğiniz kiloya kadar devam ediyor, eğer zayıflamak ve çok kilo vermek istiyorsanız bu dönem aylarca devam edebilir.
3.aşama: Destek dönemi de denilen zayıflama sisteminde ,İkinci dönemden sonra ideal kilonuza sahip olduğunuzda kendinize ödül vermenin zamanı geldi. Bu dönem boyunca haftada sadece iki öğün karpuz gibi sulu meyveler, ekmek ve peynir gibi besinleri tüketebilirsiniz. Haftada bir öğün makarna ve pilav gibi karbonhidrat alabilirsiniz. Böylece yeni beslenme düzeninize tamamen alışıyor ve bu süreçte zayıflamanın keyfini sürmeye devam ediyorsunuz.
4.aşama: Zayıflama yolunda en önemli aşama olan koruma aşaması. En önemli dönem olan koruma döneminde kişi, haftada bir gün yandaki üç maddeyi uygulama şartıyla diyetten önceki hayatlarına geri dönerek istediği besinleri tüketebilir. Dr. Dukan kitabında “Atak döneminin başında sevdiğiniz yemeklere geçici olarak veda edin” diyerek diyet sonrasında aşırı kilo alımının önüne geçiyor.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü
Yorumlar
 • Pingback: Dukan Diyeti ile Zayıflama » Zayıflama.NET

 • Turbo fırın

  Yalnızca bu başlık altında değil hemen hemen bir çok konuda faydalı ve kullanışlı dökümanları bu sitede görmek mümkün. Web sitenizdeki tüm gelişmeleri yakından izliyoruz kaliteli bir site emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederiz.

  Cevapla

*