Doğru Egzersizle Her Zaman Zayıf Olmak
25 Mayıs 2011
zayiflama
Paylaş

Her sene zayıflamaya karar veririz ve bu genelde yaz mevsimine yaklaşıldığındadır. Hızlı kilo vermek için gidilen inceltme seansları, diyetler, alınan zayıflama tabletleri, kulaktan kulağa denenmiş ve zayıflamayı başarmış kişilerin önerdiği  zayıflama çayları ve daha niceleri…

doğru egzersiz teknikleriBirde bunların dışında sporla zayıflamayı isteyen yada kilo vermek için spor salonuna gidenler var. Ve genelde söylenen” spora gittim, zayıflayacağım yerde kilo aldım“.Zayıflama konusunda ne kadar bilinçsizsek egzersiz konusunda da bir o kadar bilinçsiziz. Hele birde kilo vermek isteyipte başarısız olmuşsak bilinçaltımıza zayıflama ile ilgili o kadar çok gereksiz bilgi depolamışızdır ki artık zayıflamak bizim için hayaldir. Peki doğru egzersizle nasıl zayıflayabiliriz ve en önemlisi zayıflama sürecini bitirdiğimizde nasıl korumayı başaracağız?

Zayıflama isteği içersinde hem diyet yapıp hem de aşırı egzersiz yapmayın. Ağır egzersiz yapan kişilerin amaçlarından biri kilo vermekse öncelikle sağlıklı ve doğru beslenmelilerdir.
Hızlı kilo vermek için kişi aşırı egzersiz, ağırlık çalışması yapıyorsa ihtiyacının çok altında kalori almamalıdır.Eğer kalori alımını kısıp kalori harcamayı egzersizle çok arttırırsanız zayıflarsınız ve kilo verirsinizama kas yapmak yerine kas yıkımına neden olursunuz. Bu da sağlığınızı yitirmenize neden olur. Zayıflamayı bir eziyete dönüştürmeyin.
Kaslarınızı ne kadar çok kullanırsanız incelmeniz ve sıkılaşmanız o derece fazla olur.
Pilates ve yoga gibi kasları esnetmeye yönelik egzersizlerde yakın zamnda zayıflamaya destek sporlar arasında. Bunlar da uygun ve doğru planlama ile her yaşta herkes tarafından yapılabilecek, fayda sağlayacak egzersizler. Ama sadece yoga yaparak veya pilates yaparak kilo vermek isterseniz yediğinize çok dikkat etmeniz gerekir. Pilates kardiyovasküler çalışmaya yönelik bir egzersizin katkısını sağlamaz ama kasları geliştirmek açısında da önemlidir. Yaptığınız çalışma öncesinde amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Eğer amacınız zayıflamaksa kardiyovasküler bir çalışmaya yönelmeniz, eğer amacınız kaslarınızı geliştirmek ve sıkılaştırmaksa bu tip stüdyo egzersizlerine yönelmeniz gerekiyor.

Aslında FİT olma için kullanılan çok güzel bir tarif var. FİT’in açılımı şöyle… ‘F’ Frekans, yani yapılan egzersizin sıklığı; ‘İ’ İntesiv, yani yapılan egzersizin yoğunluğu; ‘T’ Time, yani yapılan egzersizin zamanı, süresi. T’nin ikinci bir anlamı daha var: Type, yani hangi egzersizi yapacaksınız? İşte burada hedefinizi ve yapabilirliğinizi belirleyerek bu seçimi siz ve size yön verecek antrenör yapacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*