Doğru Beslenmeyle Sağlıklı Zayıflayın
10 Ağustos 2011
zayiflama
Paylaş

Sağlıklı beslenme

Zayıflama.net ekibi olarak;  seçtiğiniz zayıflama yöntemi her ne olursa olsun, sağlıklı beslenmeyi öğrenmezseniz , her sene sil baştan zayıflamak için uğraşıp durursunuz.

Yaz sıcaklarının yaşandığı şu zamanlarda  sadece güneşten korunmak yetmiyor, yanlış beslenme tarzından da vazgeçmek gerekiyor.

Her mevsimi sağlıklı geçirmenin yolu ise mevsimine göre beslenmekten geçiyor. İster zayıflamaya çalışın, ister sağlıklı kalmak için detoks programı yapın sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamak için tüm besin gruplarını yeterli ve dengeli bir şekilde almak şart. Bu şu demek; günlük ihtiyacınız kadar vitamin, mineral, karbonhidrat ve proteinin vücuda sağlanmasının yanısıra düzenli spor yapmak , kötü alışkanlıklardan uzak durmak, şeker tüketimine dikkat etmek demek dengeli ve sağlıklı beslenmek.

Bu nedenle alışveriş yaparken satın alınan ürünlerin kesinlikle besin değerlerinin kontrol edilmesi gerekir. Yaz boyunca az ve sık yemek ve öğün atlamamak bedeni yorgun düşürmemek  için ne kadar gereliyse zayıflama sürecinde de o kadar önemli.

Yaz boyunca yüksek sıcaklıklar nedeni ile oluşan iştahsızlığın önüne geçmek ve sindirim sistemini rahatlatmak amacı ile hafif ve su oranı yüksek besinler seçilmeli. Bu nedenle salatalar, zeytinyağlılar ve meyveler sofralarda eksik olmamalı. Enerji dolu bir yaz kısacası mideden geçiyor. Sebze ve meyvelere, tahıllara, et ve süt ürünlerine her öğünde yeterli miktarda yer vermek gerekiyor.

Doğru beslenme hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor. Yeteri kadar alınamayan protein, D vitamini, omega-3 yağ asitleri, demir, B12 vitamini, çinko bağışıklık sisteminde problem çıkarmaya başlıyor. İyi beslenemeyen insanların kasları ve kemikleri güçsüz kalıyor. Özellikle zayıflamaya çalışan kişilerde bu sorun daha fazla gündemde. yanlış beslenme az alınan protein kaslarda azalma ile kendini gösteriyor. Beslenme bçimi kilo ve hayat kalitesini de yakından etkiliyor.

Yanlış beslenme ile  oluşan gaz , şişkinlik, kabızlık-ishal, gastrit, kronik yorgunluk, hipoglisemi gibi hastalıklardan korunmak  ve kurtulmakta zor oluyor. Kötü beslenmek uyku düzenini de etkiliyor. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; beslenme konusu yalnız fiziksel değil ruhsal anlamda da çok önemli. İyi beslenmek karın doyurmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Sağlıklı beslenmek fiziksel olduğu kadar ruh sağlığını da koruyup güçlendiriyor.

Uzmanlar yaz aylarında az ve sık aralıklarla besin tüketilmesi uyarısında bulunurken, bol su içilmesi, bol sebze ve meyve tüketilmesini de öneriyor. Artan sıcaklar besinlerin taze kalma sürelerini de etkilediği için saklama ve pişirilmelerine dikkat edilemesi gerektiği vurgulanıyor.

Sonuç olarak yukarda yazılanlara dikkat edersek sağlıklı beslenerek  zayıflama bir hayal olmaktan çıkar. Ama aklınızdan çıkarılmaması gereken ince bir zayıflama kuralını da eklemeden edemedik; ” kilo verme işi duygusal değil matematiksel bir iştir”.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü