Diyetten vazgeçmeyi nasıl önleyebiliriz?
16 Nisan 2011
zayiflama
Paylaş

İnce görünmek, zayıf olmak ve sağlıklı olmak isteyen herkes zayıflamak için diyet yapmaya çalışıyor ama bir süre sonra diyetten vazgeçiyor. Sizde zayıflama yolunda diyette olmaktan sıkılıyor, kilo kaybetme hızınızdan memnun değilseniz bu yazı tam size göre…

zayıflama

Ne kadar kilo vermek isterseniz isteyin, en önemli şey, verdiğiniz 5 kilo da olsa bunu korumak. Zayıflama düşüncesinde olan herkesin öncelikle tekrar kilo almamak ve sağlıklı bir ömür sürmek için bazı yeme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Bu değişiklikler programın birinci haftasında zor gelmeyebilir. Çünkü başlangıçtaki zayıflama heyacanı diyet yapan kişiyi motive edebilir. Ancak genelde iki-üç hafta sonra yeni yeme alışkanlığı her zamanki yaşam tarzı ile çatışmaya ve eğer kişi bu konuda hazırlıklı değilse de diyete devam etme arzusu giderek solmaya başlar. Üçüncü haftadan sonra kilo verme hızı yavaşlayabilir hatta bazen durabilir.

Bu duruma, kişi önceden hazılıklı değilse ve ilk zamanlardaki heyecanını yitirmişse kopma noktasına gelebilir. İşte bu zamanda kişi uyguladığı diyeti, sahip olduğu sağlıklı yaşama vize olarak görmek yerine, bir engel yük olarak görmeye başlar. Zayıflamak için yapılan diyet programı yapmayı istediği bir şey değil, yapmaya mecbur olduğu bir şey haline gelir. Bu durum diyet yapan kişilerde ilk büyük duygusal sorun ve vazgeçme nedenidir. Bu dönemde sabırlı olmak ve sık sık tartılmamak gerekir. Bunun normal ve geçici bir durum olduğu kabul edilirse zayıflama dönemindeki duraksama daha çabuk atlatılabilir. Zayıflama aşamasında duraksama dönemi kilo vermek isteyen herkesin başına gelir hatta özellikle kadınlarda bazı hormonal değişiklikler nedeniyle kilo almış gibi bile görünebilir. Eğer amacınızı ömür boyu dengeli beslenme üzerine kurarsanız bu olağandışı dönemleri de kabul edip atlatabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*