Detoksla Zayıflama
26 Mayıs 2010
zayiflama
Paylaş

Toksinler hastalıklara karşı vücudun direncini azaltıp metabolizmayı yavaşlatırken, hastalanma riski ile kilo artışını da hızlandırır.

detoksla zayıflamaBunun yanında günümüzde toksinlerden dolayı meydana gelen rahatsızlıkların etki alanı da artmış durumda. Özellikle kanser ve kardiyovasküler (kalp ve damarla ilgili) rahatsızlıklar olmak üzere, eklem rahatsızlıkları, alerjiler, obezite ve birçok cilt problemi bunlara örnek verilebilir. Bunun sebebi, toksinlerin, vücut dokularıyla temasa geçtiklerinde veya doku içine girdiklerinde, enzim ve reseptör gibi biyolojik moleküllerle etkileşime girerek hücrede hasara sebep olmalarıdır. Toksinler zararlarına göre çeşitli tiplerde olabilirler, hafif, şiddetli veya ölümcül olanları da vardır.
Toksinler nasıl oluşur?

Toksinler 2 basit aşamada meydana gelebilir: Dışsal ve içsel (ekzotoksinler ve endotoksinler). Ekzotoksinler nefes alırken, yemek yerken veya fiziksel temas yoluyla vücuda alınabilir. Hepimiz her gün toksinlere maruz kalırız. Onları yer ve içeriz, tekrar tekrar onlardan etkileniriz. Çoğu ilaç, yiyecek katkı maddesi ve alerjen vücutta toksik madde oluşturabilir.

Endotoksinler ise, vücut günlük normal işlevini yerine getirirken oluşur. Biyokimyasal, selüler ve fiziksel aktiviteler sonucu oluşan bazı maddelerin vücuttan atılması gerekmektedir. Örneğin serbest radikaller biyokimyasal toksinlerdir. Eğer bu maddeler vücuttan atılmazsa, hücrelerde ve dokularda normal fonksiyonlarını bloke ederek, tahribata, enflamasyona ve yaşlanmaya neden olurlar. Her tip mikrop, bağırsak bakterileri, dıştan gelen bakteriler, parazitler,…hepsi metabolik atık oluştururlar. Düşüncelerimiz, duygularımız ve stres de biyokimyasal toksin üretimimizi tetikler. Bu toksinlerden arınmak vücut sağlığının temel gereklerindendir.

Detoks nedir?
Toksin birikimine bir de dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam eklenirse, vücudumuzun fazla kilolarla mücadele etmesi oldukça zorlaşır. Sağlıklı ve ince bir bedene sahip olmak için öncelikle toksinlerden arınmamız gerekir.

Vücudumuzun toksinlerden arındırılması anlamına gelen “detoks” bir yaşam sağlığı disiplinidir. Yaşamımız boyunca olumsuz koşulların yarattığı toksinler vücudumuzda birikir, bu nedenle tercihen sürekli veya özellikle mevsim geçişlerinde olmak üzere belli dönemlerde vücudumuzun detoksa ihtiyacı vardır.

Vücudumuz toksinleri nötralize ederek, dönüştürerek ya da dışarı atılmalarını sağlayarak onlarla savaşır. Örneğin, antioksidan gıdaların çoğu serbest radikal moleküllerini nötralize eder. Böbrekler atıkları böbreklere taşırken, karaciğer birçok toksik maddeyi zararsız hale dönüştürmeye yardım eder. Spor yaparken ya da sıcaktan terlerken de toksinlerimizden arınırız.

Toksinlerden arınmak bir çok açıdan faydalıdır. Fiziksel olarak bu süreç, vücuttaki sıvı birikiminin atılmasını ve hastalık riskinin azaltılmasını sağlar. Vücuda enerji kazandırır. Detoks vücudumuzu yeniler.
Tek başına bir diyet programı bazen başarılı bir sonuç için yeterli olmayabilir. Yağ deposunda biriken toksinler kilo vermemizi zorlaştırır. Toksinlerden arınarak diyet programlarından daha hızlı ve etkin sonuç alınır.

Detoksu uygularken, yiyeceklerinizi içeceklerinizi, tüketeceğiniz sebze ve meyveleri özenle seçmeli, özellikle antioksidan ve toksin atıcı etkisi yüksek olan sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz.
Seçimlerinizi yaparken detoks gücü yüksek meyve ve sebzelere öncelik vermelisiniz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

DETOKS SEBZELERİ

Enginar: Karaciğer detoksu için mükemmel bir seçimdir. Çok iyi bir toksin gidericidir. İçerdiği yararlı bileşiklerle kolesterolü düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Havuç: Beta-karoten, potasyum ve posadan zengindir. Bağışıklığı güçlendirir, cilt ve göz sağlığının güvenilir bir iyi dostudur. Havuç, detoks sıvılarının en önemli unsurudur. Bu nedenle tüm detoks kürlerinde havuçtan yararlanılıyor.

Lahana: Folik asit, beta-karoten ve C vitamini muhtevası yüksektir. Antioksidan etkili Glucosinolatlar’dan zengindir. Kansere karşı koruyucu, toksinlerden arındırıcı ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyici faydalar sağlar.

Ispanak: Göz dostu bir flavanoid olan luteinden zengindir. Ayrıca bol miktarda C vitamini, folik asit, beta-karoten ve demir ihtiva eder. Çok güçlü bir detoks desteğidir. Serbest radikallerle savaşır, kanserden korur, kemikleri güçlendirir.

Salatalık: Potasyum ve posa zenginidir. Su birikimini azaltır. Cilt detoksu sağlar.

Domates: Beta-karoten, antioksidan etkili likopen ve çinkodan zengindir. Özellikle prostat, mide ve kalın bağırsak kanserlerinden korur, bağışıklığı güçlendirir. Kalp ve damar hastalıklarına olan riski azaltır. Çok güçlü bir detoks sebzesidir.

Brokoli: Çiğ ya da haşlanmış olarak hem salatalara, hem de sebze sularına rahatlıkla konabilir. Antioksidan vitamin ve mineralleri bol miktarda içerir.

Karahindiba: Yapraklarında lutein, ksantofil ve karotenoidler bulunmakta ve antioksidan etki göstermektedir. Detoksta olduğu kadar cilt rahatsızlıkları, sarılık ve anemi gibi pek çok sağlık sorununda da kullanılmaktadır.

Rezene: Antimikrobiyal, ağrı kesici, ateş düşürücü etkileri bulunan rezene, östrojen benzeri özelliklere de sahiptir. Bu nedenle toksinleri uzaklaştırmada etkili bir bitkidir.

Sarmısak: İyi bir kalp koruyucusu ve serbest radikal uzaklaştırıcısı olarak bilinen sarmısak; detoks mönüsünde mutlaka yer almalıdır. İçerdiği keskin kokulu uçucu yağlar, fosfor, demir, A, B, C vitaminleriyle vücut için tam anlamıyla olumlu etki göstermektedir.

Zencefil: İçeriğindeki uçucu yağlar sayesinde mide ve bağırsak sorunlarını çözerek vücudun sindirim sistemini rahatlatır, toksinlerden arındırır. Hipertansiyondan osteoartirite kadar pek çok hastalıkta kullanılan zencefil, aynı zamanda iyi bir detoks bitkisidir.

Maydanoz: Beta-karoten, C vitamini, kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum gibi vitamin ve minerallerden zengindir. Böbrek, karaciğer ve idrar yolları detoksu için en iyi kaynaklardan biridir.
Nane: Flavaonoidler, fenoller, terpenler ve tanenleri içerir. Antiseptik olup mantarları öldürücü özelliği bulunmaktadır. Sindirim sistemi detoksu için mükemmel bir bitkidir.

DETOKS MEYVELERİ
Siyah erik: Beta-karoten, antioksidanlar, potasyum ve posadan zengin olan siyah erik; çok güçlü bir serbest radikal savaşçısı, sindirim yardımcısı ve toksin temizleyicisidir. Detoks kürlerinin hemen hepsinde siyah erikten yararlanılıyor.

Elma: C vitamini, quarcetin-güçlü bir antioksidandır-, potasyum ve Pektin isimli posadan zengindir. Kanserden korur, damar sağlığını destekler, bağırsak fonksiyonlarını güçlendirir. Toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Elma, en güçlü detoks desteklerinden birisidir. Güne, sabah aç karnına yenilen bir elma ile başlayın, toksin yükünüzü azaltın.
Portakal, limon, greyfurt: C vitamini, folik asit, pektin isimli posadan, limonin, terpenler ve fenolik asitlerden zengin meyvelerdir. Kanserden korunmada, bağışıklığı güçlendirmede, kolesterol seviyelerini düşürmede, damarları genç ve sağlıklı tutmakta çok yararlı detoks destekleridir.

Kivi: Bol miktarda klorofil, potasyum, C vitamini, flavonoid ve posa ihtiva eder. Serbest radikalleri yok eden güçlü bir detoks besinidir. Özellikle cilt detoksu için yararlı bulunuyor.

Şeftali: Flavonoidlerin, beta-karoten ve C vitamininin güvenli kaynağıdır. Potasyumdan zengindir. Bağışıklığı güçlendirdiği ve detoksu kolaylaştırdığı bilinmektedir. Özellikle cilt detoksu için yararlı olduğu düşünülür. Cildinizin toksin yükünü azaltır, genç ve parlak bir görünüm sağlar.

Kayısı: Beta-karoten, demir, potasyum, posa ve C vitamininden zengindir. Bağırsak boşalmasını iyileştirir. Enerji düzeyinizi yükseltir, yorgunluğu azaltır.

Üzüm: Üzümün kabuğu antioksidan polifenollerden, çekirdeği antioksidan antosiyanidinlerden zengindir. Toksin atıcı, kanser ve kalp hastalığından koruyucu etkiye sahiptir. Damar duvarının güvenli bir desteğidir.

Kiraz ve vişne: Antioksidan etkili antosiyaninler, potasyum ve C vitamini muhtevaları yüksek meyvelerdir. Kansere ve romatizmal hastalıklara karşı koruyucu, toksinlerden arındırıcı etki gösterirler.
Çilek ve böğürtlen: C vitamini, folikasit ve antioksidan etkili Ellagic asitten zengin besinlerdir. Bu besinler bağışıklığı destekler, kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Çok güçlü toksin arındırıcı meyvelerdir.

Galiba detoks yapmanın zamanı geldi!
Vücudumuz detoksa ihtiyacı olduğunda aslında çeşitli sinyallerle bunu bize bildirmeye çalışır: Yorgunluk, hazımsızlık, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, sinirlilik, değişken ruhsal yapı, depresyon, baş ağrıları, sırt ağrıları, eklem ağrıları, deri döküntüleri ve kızarıklıkları, öksürük, uyku hali, bulantı, boğaz ağrısı, ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, ateş, kabızlık… gibi belirtiler, vücudumuzun detoks isteğini açıkça dile getirir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*