Dengeli Beslenme ve Sporla Zayıflama!
27 Haziran 2013
zayiflama
Paylaş

zayiflama-sporAmacınız zayıflamaksa ve zayıflama sürecinizde sporda olsun diyorsanız; spor ve beslenmenin doğru koordine edilmesi gerekir.Eğer doğru beslenme programı uygulanmazsa, spor sonrası oluşan aşırı acıkmalar, kan şekerinin düşmesine ve kişinin ne bulduysa yemesine neden olur. Kısacası kişinin “spor yaptım ama kilo veremedim ,aksine kilo aldım” demesi ile sonuçlanır. Peki ne yapacağız?

Sağlıklı zayıflama ile zayıflama istiyorsak öncelikle sadece diyet süresince egzersiz değil hayat boyu egzersiz yapılmalı. Yapmamız gereken hareketi hayatımıza yaymak. Aşırı hareketsiz yaşam tarzından uzaklaşmak. Hep oturup belli bir saatte yapılan sporun zayıflama üzerinde pek etkisi olmaz.

Kilo vermek istiyorsak önce yürüyüş, yüzme gibi antrenmanları yapacağız. Haftada en az üç gün, 30 veya 45 dakika egzersiz bütün dünyadaki dernekler tarafından önerilen ölçüdür. Örneğin üç gün doğru tempoda yürürsek ve ilaveten kemik sağlığını korumak için belki bir gün de düşük şiddet sık tekrarlı bir ağırlık çalışması da yapılabilir.Asansör yerine merdiven kullanmak, otobüsten bir durak önce inip  yürümek, arabanızı uzağa park edip gideceğiniz yere yürümek gibi zayıflamaya yardımcı aktivitelerde bulunabiliriz.

Hayatınız boyunca zayıflama ile ilgili dergileri okumamak, her sene zayıflama psikolojisi ile diyetlere saldırmak istemiyorsanız yapacağınız tek şey doğru beslenmek ve sporu hayatınıza sokmak. Eğer gün içinde doğru beslenmezseniz spordan sonra inanılmaz bir acıkma ve ne bulduysanız yemek yeme eğilimine girersiniz. Ne acıdır ki; bu asla meyve olmaz direk tatlılara saldırma. Çünkü şeker düştüğünde vücudun aklına ilk gelen şey tam tahıllı bir ekmek veya yoğurt değil, tatlılar oluyor. Hüsranla sonuçlanan zayıflama ..

Spora giden kişinin spor öncesinde ve sonrasında neler yemesi gerektiğini ayarlaması gerekir. Aç kalarak zayıflama gerçekleşmez. Eğer kişinin kan şekeri düzeyi düşükse egzersiz sırasında arada bile ufak bir atıştırma yapması gerekir. Çünkü yarım saat yürüyüşle ancak iki elmayı hak edecek kadar kalori yakıyorsunuz. Siz onun yerine pizza yerseniz tabii ki zayıflamak yerine kilo alırsınız.

Spor için en ideal zaman, eğer kişinin kan şekerinde bir hassasiyet yoksa sabah aç karnına yapılan spor en iyisidir. Diyabet sorunu olanlar yapacakları hafif bir kahvaltıdan 15 dakika sabah sporlarını yaparlarsa en iyisi olur.Ayrıca erken kalkarak yapılan sporun sabaha zinde başlamak için muhteşem bir zaman olduğu da tartışılmaz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü