Çocuklarda Obeziteyi Önlemek
11 Ağustos 2011
zayiflama
Paylaş

zayiflama-obeziteSon zamanlarda sadece yetişkinler için  değil çocuklar içinde radikal anlamda sağlıklı beslenme ve obezitenin önlenmesi için savaş başlatılmış durumda. Zayıflama yöntemlerinin ciddi araştırıldığı sektör olan “sağlıklı zayıflama” artık gündeme alınmış durumda.

Çocuklarda obezitenin önlenmesi ailelerin bilinçlendirilmesi ile mümkün olmakta. Tabii ki çocukları ev dışında denetlememiz mümkün değil. Ama gerekli bilgiler çocuğa evde verilebilir. Çocukları beslerken ara öğünler, ana öğünler kadar dikkatli planlanmalı  ciddiye alınmalıdır. Obezite küçük yaşta dikkate alınmazsa çocuk büyüdüğünde kilo sorun olarak karşısına çıkar. Sağlıklı beslenme çocuk yaşta aşılanmazsa zayıflama sektörünün gelişmesi her geçen gün daha da artacaktır.

Özellikle çocukların önlerine günde 2-3 besleyici ara öğün konmalıdır. Çocuklar atıştırmalık besinlerde bazı küçük takıntılara sahip olabilir. Örneğin eğlenceli, renkli, şekilli, hatta kokulu atıştırmalar onlara daha eğlenceli gelebilir. Dikkat edilmezse gofret, cips gibi yanlış hatta zararlı besinlere yönelmeleri bundandır.

Yoğurt,dil peyniri, sürme peynir, hatta süt ile yapılan puding ve süt ürünleri , bazen sütün kendisi kahve özleri ile yada meyvelerle zenginleştirilmiş sütlü , yoğurtlu yiyecek ve içecekler , ayran da atıştırma ya da “abur cubur” niyetine yedirilebilir ki bunlar iyi ve faydalı atıştırmalardır.

Öte yandan taze meyveler, taze sıkılmış yüzde yüz meyve suları, kurutulmuş meyveler ve pestillerde atıştıma olarak tavsiye edilebilir. Ayrıca sebzeli-peynirli tostlar, sandviçlerde özellikle proteinli yiyeceklerle zenginleştirildiğinde faydalı yiyecekler ara öğün olarak tercih edilebilir. Rafadan yumurta bile ara öğün olarak kullanılabilir.

Özellikle Amerika’da obezitenin hızla artması bir çok eyalette ,sağlıksız menülerin yanında oyuncak verilmesinin yasaklanmasını getirdi.. Zayıflamaya çalışan çocukların bir çeşit ödül sistemi olarak gördüğü menülerden uzaklaşmasını sağlamak amaçlı yapılan bu yasak oyuncak veren firmaları ayağa kaldırmıştı.

 

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*