Bitki Çayları İle Zayıflama Yöntemi
22 Ağustos 2011
zayiflama
Paylaş

Her yaz karın bölgesinden, kalçasından, bacaklarından, kollarından rahatsız olanlar yazın gelmesi ile bilinçli ya da bilinçsiz zayıflama yöntemleri araştırırlar. Ve kendilerine yakın olan bir zayıflama yöntemine dahil ederler kendilerini. Şu an en revaçta olan bitkilerle zayıflama.

Bu nedenle, güzellik salonları,  zayıflamaya yönelik ilaçlar, çaylar ve daha niceleri zayıflamak isteyenlerin hizmetine sunuluyor. Ancak artık, aktarların ve doğal ürün satan marketlerin müşterileri kendi tercih ettikleri bitkilerden oluşturdukları çayları hazırlayıp içiyorlar.

Kimi tadını sevdiği ve yağ yaktığını bildiği bir otu, bir başka ter attırıcı ot ile birleştiriyor. Kimi ise zararsız olduğu kanıtlanan beş, altı çeşit otu demleme yöntemiyle  içmeyi tercih ediyor. Biz de bu haberi yaparken aynı bilgiden yola çıktık. Çünkü bir arkadaşımızın yakını bu tür bir bitki karışımından oluşturduğu çaylarla iki ayda 5 kilo verdiğini söylüyordu. Acaba  bu  ne kadar mümkündü, karışımların zararları olabilir miydi?

Uzun yıllar doğal ürünler satan Elek Gıda Doğal Ürün Marketi sahibi Hatice Yeni ; bayanların artık hazır bitki çayları yerine kendi hazırladıkları karışımları tercih ettiklerini belirtti. Bitkilerle zayıflama yönteminin her dönem geçerli olduğunu özellikle biberiye, funda, rezene, kiraz sapı, mısır püskülü karışımından oluşan çayın toksin arttırıcı ve idrar sökücü özelliği olduğunu belirttti. Funda ve biberiye bitkisinin ise kandaki yağları yakma özelliğine sahip oldukları için tercih edildiğini ifade etti.

Bitki çaylarının asla kaynatılmaması gerektiği , kaynamış suyun içinde 10 dakika bekletilmesinin yeterli olacağı belirtiliyor. Ve zayıflamak için yapılan bitki kürlerinin 2 ay kullanıldıktan sonra 1 ay ara verilmesi gerektiği belirtildi.

Yeditepe Üniversitesi Farmakoloji Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Mehveş Ece Genç ise bitkilerin içeriğinde pek çok kimyasal bulunabileceğine dikkat çekiyor ve “bir ilaç haline getirilmedikleri için bitkilerin içindeki bu maddelerden biri sağlığa zararlı olabilir. O nedenle çok içmemek lazım. Bitkidir, doğadandır diye rahatlıkla kullanmak yanlış olur” diyor.
Genç, binlerce aktif kimyasal barındıran bitkiler ancak saflaştırıldığında sonuçtan emin olunabileceğini belirtiyor. Genç’e göre; kiraz sapı suyu gerçekten zayıflatıyor olabilir ama buna rağmen çok fazla içmemek ve hatta az miktarda alıp sonuçlarına bakmak lazım demiştir.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*