Birazcık Hareket Hayat Kurtarır
13 Eylül 2011
zayiflama
Paylaş

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Taner Damcı , Türkiye ve dünyada obezite sorununun giderek büyüdüğünü, zayıflama uğruna da herkesin her yöntemi dener hale geldiğini ifade etti. Prof. Damcı’ya göre günlük yaşamda biraz hareketli olmak bile kilolarla savaşmada, zayıflamada önemli.
Endüstri toplumu , tüm dünyayı obezite tehlikesi ile karşı karşıya getirdi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de obezitenin hızla yayılmasının en büyük nedeni bilinçsiz beslenme ve ve hareketsiz yaşam. Sporu zayıflama yöntemi olarak gören bir toplum haline geldik. Ülkemizde futbol seyirliği dışında , spora ilgi en alt düzeyde. Ayrıca insanlar gerek zayıflamak için gerekse de spor yapmak isteseler bile çoğunlukla maddi ve zamansal olanaklar yaratamıyorlar. Otomobil sayısı hızla artıyor. Yağlı ve bol etli yemekler Türkiye’de dominant beslenme formatı haline geliyor. Tüm bunlar ülkemizde fazla kilo ve obezitenin temel sebepleri arasında bulunuyor.

Ülkemizde nüfusun yarıdan çoğu fazla kilolu. Obezite, Güneydoğu Anadolu ve şehirleşmenin fazla olduğu Marmara’da yüksek oranda görülüyor. En az obezite görülen bölge  ise Ege. Geçen günlerde Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevelans Çalışması’nın ikincisi yayımlandı. İlki 1997 de yapılan çalışmaya göre 13 yılda Türk kadının 6 kilo alarak ortalama ağırlığının 72 kilogram, Türk erkeğininde 7 kilo alarak ortalama ağırlığının 80 kilogram olduğu görüldü. Kadınların bel çevresi 80 santimetrenin altında olması gerekirken , Türkiye’de 93 santimetre. Erkeklerin bel çevresi ise 94 santimetrenin altında olması gerekirken, Türk erkeğinde ortalama 97 santimetre. Bu rakamlara bakıldığında Türkiye’nin fazla kilo sorunu olduğunu söyleyebiliriz.

Zayıflama isteği içersinde olan kişilerin beden kitle indeksi hesaplanır. Çünkü fazla kilolu olmakla obezite farklıdır. BKİ 25-30 arasındaysa kişi fazla kilolu demektir. Kişinin beden kitle indeksi 30 ve üzerindeyse obez kategorisine girer ve kişi önemli sağlık sorunuyla karşı karşıyadır ve derhal zayıflaması istenir.

Her yazımızda belirttiğimiz gibi dengeli, doğru ve düşük kalorili beslenme ile elbette kilo verilmesi ve sistemli zayıflama mümkün. Spor , harcanan enerjiye katkıda bulunarak kilo verilmesini kolaylaştırır. Ancak egzersiz, sadece spor salonlarında ağırlık çalışmak, koşmak, yüzmek değildir. Herkesin kendi yaşam tarzına uygun olarak yapabileceği egzersiz her zaman bulunabilir. Zayıflama sürecinde yaptığımız spor kalp-damar sağlığını arttırmak içinde çok önemli.En  basit olarak yürümek iyi bir egzersiz olarak kabul edilebilir. Asansör kullanmamak, alışveriş için yakındaki markete yürümek gibi günlük yaşantımızda kolayca uygulayabileceğimiz egzersizlerde zayıflama yolunda yararlar sağlayabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*