Bakanlıktan Ramazanda Beslenme Önerileri
11 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

Sağlık Bakanlığı oruç tutma ayının Ağustos sıcaklarına gelmesi nedeni ile, oruç tutan vatandaşları iftar ve sahur menüleri konusunda uyardı.Sıcak ve nem artışına bağlı olarak, vücut metabolizmasının bu duruma ayak uydurmaya çalıştığını , terle birlikte su ve mineral kaybının olması ile de bayılmalar, baş dönmesi, bulantı gibi sağlık sorunlarının yaşanabileceğini belirtmektedirler.

Ramazan ayının sağlıklı ve dengeli beslenme ile geçirilmesi için iftar ve sahurun atlanmaması gerektiği bildirildi.

ramazan ayıGece metabolizma hızı yavaşladığından vücudun yağlanma hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Özellikle ramazan ayında zayıflama programı oturtulmaya çalışılıyorsa kesinlikle yenilecek yemekler dikkatle ve özenle seçilmeli. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalı süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanlar ise açlıklarını geciktirmek için kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketme yolunu tercih edebilirler. Ancak aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Özellikle iftarda hızlı ve fazla yemek yenmemeli. Açlık kan şekeri iftara doğru iyice düştüğü için deli gibi yemek yeme hissi olmaktadır.

Beyin, doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra vermektedir. Dolayısıyla çok hızlı yemek yemek, kısa sürede yüksek miktarda besin tüketilmesine neden olmakta, bu da kilo alımına zemin hazırlamaktadır. ” bilgisine yer verildi.

Dolayısı ile, özellikle her ramazandan sonra zayıflama yöntemlerine başvurmak yerine, kurallara uyarak ve bilinçli iftarımızı açar, sahuru atlamazsak hem vücudumuz daha sağlıklı ve detoks yani toksinlerden arınmış bir ay geçirir, hemde Ramazan Bayramı’nda zayıflama düşüncesi ile internette yada yazılı basında zayıflama ile ilgili köşe yazılarına abone olmayız. Sağlıklı bir ramazan ayı geçirmeniz temennisi ile…

Ramazanda Beslenme Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*