Artık Trend Değil Gereklilik. Zayıflama ve Kilo Kontrolü
23 Temmuz 2010
zayiflama
Paylaş

Zayıflama ve Kilo KontrolüZayıflama ve fazla kilolarından kurtulma artık modern insanın en çok istediği ve uğraştığı konulardan birisi haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) öngörüsüne göre 2015’de dünya üzerinde 1,5 milyarın üzerinde fazla kilolu kişi olacak.

Bu durumun yaratacağı sağlık problemlerinin çözümü içinse yüzmilyarlarca dolar gerekecek. Buna karşı herkes bir çözüm arayışında. Artık zayıflama ve kilo kontrolüne yönelik ürünler 10 yıl öncesi gibi toplumun belli bir kesimine hitap eden kısıtlı ürünler değil, herkese hitap eden ürünlere dönüşmüş durumda. Görünen o ki; önümüzdeki dönemde [b]zayıflama[/b] konusu daha da popüler ve karışık bir hale gelecek olması. Şu anda [b]zayıflama[/b] ve kilo kontrolüne yönelik besin takviyesi sınıfındaki ürünler temelde 2 farklı şekilde iş görüyor;

– Metabolizma arttırıcılar
– Tokluk ve doygunluk hissini arttıranlar

Son yıllarda insanların kilo kontrolü ve zayıflama arayışında genel eğiliminin özellikle metabolizma arttırıcılar ve tok tutucu ürünler üzerine yoğunlaşmasının nedeni insanların hızlı şekilde sonuç hissetmek istemeleri. Yani aldığı bir takviye ile hemen açlık hissi azalan ve iştahını daha iyi kontrol eden bir kişi zayıflamak için daha yoğun şekilde motive olabiliyor. Günümüzde artık genel kabul gören durum daha önceki gibi beslenmeyi kısmak veya bazı besinleri tamamen çıkarmak değil, beslenmeyi düzenlemek ve bunu yaparken de uygun fonksiyonel gıdaları veya besin takviyelerini kullanmak.

Kilo almayı engellemek ve ideal kiloda kalabilmek için beslenme tarzı çok büyük önem taşıyor. Bunun yanında kişinin aktivite seviyesi de kiloyu belirleyen en önemli faktörler arasında. Genel olarak aktivite seviyeleri aşağıdaki gibi sınıflandırılıyor;

– Düşük Aktivite: Herhangi bir planlı fiziksel aktivite veya spor yapılmaması, sadece arasıra (haftasonları gibi) kısa spor aktivitelerine katılmak
– Orta Düzey Aktivite: Yüzme, koşu, ağırlık çalışması gibi fiziksel aktiviteleri haftada 3-4 kez 30-60 dk boyunca yapmak
– Ağır Aktivite: Haftada 5’in üzerinde 60 dk üzerinde programlı fiziksel aktivite yapmak

Özellikle büyük şehirlerde kapalı ortamlarda çalışan modern insan, düşük aktivite seviyelerine bile ulaşabiliyor bazen! Her konuda olduğu gibi burada da yine dengeli olmakta yarar var, aşırı egzersiz yapmak da sağlığa sanıldığı kadar yarar sağlamıyor. En iyisi ne tamamen hareketsiz kalmak, ne de spor yaparken kendini fazla yıpratmak.

Dengeli beslenmeyle ilgili genel kabul edilen tavsiyeler ise şu şekilde;

 • – Kızartmalardan kaçınmak. En azından haftada 2-3 kereyi geçmemek
 • – Aynı şekilde kırmızı eti de haftada 2-3 porsiyondan fazla tüketmemek
 • – Taze sebze – meyvalara ağırlık vermek
 • – Haftada en az 3 kere balık tüketmek veya eğer balık yenmiyorsa Omega-3 takviyesi kullanmak
 • – Salata ve yemeklerde zeytinyağını tercih etmek
 • – Tuz, şeker, tatlandırıcı, kimyasal koruyucu gibi maddeleri en aza indirmek
 • – Fast foodu en aza indirmek

Diyet programını güçlendirmek ve sonuca daha hızlı ulaşabilmek amacıyla metabolizmayı ve zayıflama sürecini hızlandıran besin takviyeleri kullanılabilir. Zayıflama  süresini kısaltan bazı metabolizma hızlandırıcı bitkiler arasında en çok öne çıkanlar; yeşil çay, mate, guarana, cacao beans, siyah çay, kola bitkileridir.

Zayıflamak için asıl ihtiyacınız olan iştahı bastırmak ise, Fucus (Deniz yosunu) ve Psyllium (Karnıyarık otu) gibi bitkiler su ile şişerek midenizi dolduracak ve iştahınızı baskılayacaktır.

Zayıflama ve kilo kontrolüne yardımcı ürünlerini kullanırken uzmanların sürekli tekrarladığı önemli bir noktayı sürekli akılda tutmak en iyisi; “hiçbir ürün veya madde tek başına kilo kaybetmeyi sağlayamaz, beslenme alışkanlıklarının ve sağlıksız yaşam tarzının da değiştirilmesi gerekir”.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
 • Harika
 • Süper
 • Üzücü
 • Kızdırıcı
 • Gereksiz
 • Düşündürücü

*