Aktif Bir Hayat Şart
8 Kasım 2014
zayiflama
Paylaş

Sağlıklı bir hayat için egzersizin ne kadar önemli olduğundan sürekli bahsediyoruz. Yaşımız kaç olursa olsun ve hangi durumda olursak olalım , aktif olmaya ihtiyacımız var. Sadece kilo vermek ve zayıf görünmek ve zayıflamak için değil. Zayıflama çok kapsamlı bir konu. Zayıflamanın sporla harmanlanması kadar doğal bir yol olamaz.

aktifyasamEgzersiz yapmak için zamanım yok, Benim için eğlenceli veya uygun bir egzersiz yok, Egzersiz yapacak yer bulamıyorum”          , Motivasyon sağlayamıyorum…Bunlardan biri veya benzeri size çok tanıdık gelebilir. Gerçekten de kalabalık şehirlerde yaşamak, egzersiz yapılacak mekanların veya bisiklet yollarının olmayışı gibi çevresel faktörlerle birlikte, aktif bir yaşam sürmenizi engelleyen bazı nedenler bulunabilir. Ancak bütün bu nedenlerin ortadan kalkması için farklı yöntemler denemeniz  ve bahane bulmaya son vermeniz  gerekiyor. Hem kilo vermek, hem kilonuzu  korumak , hemde sağlıklı bir hayat sürdürmek için spor yapmamız şart.

Harekete Geçme Zamanı

Öncelikle, hangi egzersiz sizin için iyiyse profesyonel destek alarak bunu belirleyin. Zevkli seçimler yapılmalı ve sizi sıkmayacak aktiviteler seçilmeli. Spora giderken en sevdiğiniz kıyafetleri giyin. Ayakkabınız çok rahat olsun. Böylece spor yapmanın tadını daha iyi çıkarabilirsiniz. Her gün egzersiz yapmak için bir neden bulmalısınız (görsel tatmin, sağlıklı görünme, stresten kurtulma, merdivenleri rahat çıkma vb.) böylece egzersiz alışkanlık haline gelir.

Spor yaparken müzik eşliğinde hareket edin, kendinizi akışa bırakın ve devamlı saate bakmaktan vazgeçin. Ayrıca yanınızda bir egzersiz günlüğü bulundurun. Bu sayede daha kolay disipline girme ve kendinizi kontrol etme şansınız olur.

Egzersiz sırasında temel enerji kaynağı karbonhidrattır; bu aynı zamanda yiyeceklerde en fazla bulunan besin öğesidir. Basit ve kompleks karbonhidratlar olarak ayrılan bu besinleri ihtiyaca göre belirleyip gün içinde tüketilmelidir. Karbonhidrat olmazsa glikojen depoları azalır, kronik yorgunluk olur, hızlı bir ağırlık kaybı gözlenir. Bu durumda hem spora devam etmek güçleşir, hemde sakatlanma riski artar. Sporcular karbonhidrat gereksinimini özellikle  kompleks karbonhidratlar olan pilav, makarna, ekmek, kuru baklagil, sebze ve diğer tahıl ürünlerinden karşılamakta ve basit karbonhidrattan sağlanan enerjide yüzde 10 un üzerine çıkmamalıdır. 

BASİT KARBONHİDRATLAR     KOMPLEKS KARBONHİDRATLAR

Çay şekeri                                                              Ekmek

Reçel                                                                        Pirinç

Marmelat                                                               Makarna

Bal,Pekmez                                                            Kuru Baklagiller

Şekerlemeler                                                         Sebzeler

Meyve                                                                       Tahıl Ürünleri

Süt

Vazgeçilemeyen Protein

Protein yıpranan dokunun yenilenmesinde, hücre içi ve dışı sıvı dengesinin sağlanmasında, egzersize bağlı kas hasarının onarımında ve enerji sağlamada görev yapar. Hayvansal kaynaklı olarak  kırmızı et, kümes hayvanları, balık, süt ve yoğurt , bitkisel kaynaklı olarak da kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek gibi besinlerden protein alabilirsiniz. Egzersiz yapan kişiler, egzersiz türüne göre kilogram başına 1,2-2,2 gr protein alabilirler. Ama her şeyde olduğu gibi fazla protein de zararlıdır. Fazla alma durumunda üreyi atmak için idrar çıkışı fazla olur , bu da susuzluğa neden olur. Ayrıca karaciğer ve böbreklerin fazla yorulmasına ve kalsiyum atımına da neden olur. Gut hastalığı oluşabilir,kas kaybı olur, bağırsak florası bozulup kabızlık şikayeti başlayabilir.

Bol Sıvı Almayı Unutmayın

Yukarıda aktif bir yaşamın önemine ve neler yapılması gerektiğini göz önüne serdik. Yapılan bu yaşam tarzı değişikliği fit ve formda bir vücudunuz olmasına , zayıflama kabusunu hiç yaşamamanıza sebep olacaktır. Egzersizden 24 saat önce bol miktarda sıvı alın. İki üç saat öncesinden 400-600 ml su için. 15-20 dakikalık aralarda da 150-300 ml sıvı tüketirseniz vücudunuzun sıvı dengesini korumuş olursunuz.

 

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü

*