25 Yaş Sonrası Neden Kilo Almaya Başlarız?
4 Ağustos 2010
zayiflama
Paylaş

25 yaşından sonra kilo alma25 yaşından sonra hareketsiz yaşam , düzensiz uyku , yemek alışkanlıkları da eklenince metabolizma hızı yavaşlıyor ve vücuttaki yağ oranı artıyor.Dolayısı ile kilo alımı kaçınılmaz hale geliyor. Biz dinlenirken dahi vücudumuzdaki organlar çalışmaya, vücut kendi ısısını korumak için çalışmaya devam eder. İşte vücudumuzun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için harcadığı bu enerjiye “Metabolizma Hızı” deniyor. Bu hızın düşmesi fazla yemek yenmesine sebep oluyor hatta diyet yapılsa dahi zayıflama olayı gerçekleşmemiş oluyor. Cinsiyet, yaş, uyku süresi, sürekli aç olma hali, ateşli hastalıklar, fiziksel aktivite gibi etkenler ve hormonlarda metabolizma hızını etkilemekte. Akabinde yaşanan bu düşüş 25 yaşından sonra zayıflamak bir yana kilo almına sebep olabilmekte.

Peki, 25 yaşından itibaren formda ve zayıf kalmak için neler yapmak gerekiyor?
Bütün yazılarımızda ifade ettiğimiz gibi sık aralıklarla, azar azar beslenmek, her ne sebeple olursa olsun öğün atlamamak, aşırı tuz, şeker ve yağ içeren besinlerden kaçınmak şart. Tabii ki sigara ve alkolden uzak durmak gerekiyor.
Diyette bol su ve sıvı gıdalar tüketmek, lif içeren (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebze ve meyveler gibi) besinlerin tüketimine ağırlık vermek formda kalmak adına önemli. Yiyecekleri kızartmak yerine; haşlama, ızgara yapma, buğulama, buharda veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlamak gerekiyor.
Zayıflama isteği olsun yada olmasın herkesin fiziksel aktivitesini arttırması sayısız fayda sağlar.
Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamada zayıflama programına giren kişilerin formda kalabilmek adına haftada 100, yaşam kalitesini ve süresini arttırmak için 150 ve zayıflamak içinse 250 dakika orta seviyede aktivite yapılmasını şart koşuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
  • Harika
  • Süper
  • Üzücü
  • Kızdırıcı
  • Gereksiz
  • Düşündürücü
Yorumlar
  • Tamam bu f6zel gfcvenliklerin kılık kıyafetine uymadığını gf6rmfcş ve yazmışında neden bir fotoğrafla belgelememişin gfczel kardeşim bf6yle sae7ma sapan işlerle uğraşıcağınıza kendi işinize baarasknız devlete ve millete daha yararlı olursunuz.Ortaya bi laf atmakla olmaz bu işler hem emniyet gereken denetlemeyi yeri geldiğinde yapıyor zaten sen biraz iş kanunlarına bakta nasıl e7alışıp e7alışmadığını f6ğren belki ozaman etrafına zarar vericeğine faydalı olursun bu topluma ve TdcRKİYE CUMHURİYETİNE dirlik ve dfczeni sağlayan kişiler lazım .

    Cevapla

*